Článok

Pozrite si našu diskusiu o úspechoch a prekážkach vzdelávania o rozmanitosti

pridané: 2. februára 2021

Zaujíma vás, ako slovenská verejnosť rozumie téme migrácie? Ako konkrétne mimovládne organizácie pristupujú ku vzdelávaniu o fenoméne migrácie? Aký je cieľ festivalov Jeden svet a [fjúžn] a ako sa im darí každoročne zaujať slovenskú spoločnosť? Aké riešenia a vzdelávacie aktivity ponúknuť, aby mali pozitívny dosah na sociálnu súdržnosť

Pripojte sa vo štvrtok (4. februára od 18:00 do 19:00) z pohodlia vašich domovov a pozrite si cez Facebook online diskusiu Ambrely. Dozviete sa viac o aktivitách našich členských, pozorovateľských a partnerských organizácií v oblasti vzdelávania o téme rozmanitosti, dôvodoch a spôsoboch migrácie a prijímania cudzincov a cudziniek v SR.

Na otázky moderátorky Frédérique Halászovej budú odpovedať tieto hostky a hosť:

1. Michaela Pobudová, spoluzakladateľka a riaditeľka občianskeho združenia Mareena;

2. Zuzana Števulová, právnička a bývalá riaditeľka Ligy za ľudské práva;

3. Nina Galanská, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku;

4. Lukáš Osvald, vedúci oddelenia globálneho vzdelávania a ľudských práv Človek v ohrození.

Diskusia bude prenášaná live cez Facebook kanály Ambrely, časopisu .týždeň, Človek v ohrození a SlovakAid. Aktívne sa môžete do diskusie zapojiť aj svojimi otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #FOMSR1

Predstavenie diskutujúcich

Nina Galanská je od roku 2017 riaditeľkou Nadácie Milana Šimečku (NMŠ). V rámci nadačných programov spolupracuje s pedagogičkami a študentmi škôl, štátnymi zamestnancami a pracovníčkami samospráv ako lektorka a facilitátorka. Venuje sa začleňovaniu cudzincov na lokálnej úrovni v projekte KapaCITY, [fjúžn] aktivitám a témam antidiskriminačného vzdelávania prostredníctvom projektu ‚Stories that Move‘. Jej témami sú rozmanitosť, migrácia, interkultúrne vzdelávanie a postoje k cudzincom, v ktorých získala aj PhD., a ktoré študovala aj počas svojich študijných a výskumných pobytov vo Švédsku a Francúzsku. 

Michaela Pobudová je spoluzakladateľka a riaditeľka občianskeho združenia Mareena, ktoré sa venuje integrácii cudzincov do slovenskej spoločnosti. Vyštudovala Vojnové štúdie na King’s College London. Pred pôsobením v Mareene pracovala ako analytička a programová koordinátorka vo výskumných a rozvojových organizáciach vo Veľkej Británii, Holandsku, Jordánsku a na Slovensku. Zaujíma sa o dizajnovanie a implementáciu praktických riešení, ktoré majú pozitívny dosah na sociálnu súdržnosť. Stála aj za vydarenou kampaňou Mareeny z roku 2019-20: ‚Cudzincov máme plné zuby‘.

Zuzana Števulová je právnička, venuje sa ľudským právam, migrácii a téme rodovej rovnosti. V minulosti viedla Ligu za ľudské práva. V roku 2016 bola ocenená cenou International Women of Courage za statočnosť pri obhajobe ľudských práv utečencov a migrantov. Pre projekt Ambrely ‚Globálne ciele a migrácia‘ vypracovala rozsiahly Monitoring report k tejto téme a pre občiansky i akademický sektor viedla v júni aj webinár na tému ‘Utečenci a migranti: Dojmy a pojmy (nielen v čase volieb)’.

Lukáš Osvald je vedúci oddelenia globálneho vzdelávania a ľudských práv v organizácii Človek v ohrození. Vyštudoval politólogiu so špecializáciou na demokratizáciu a ľudské práva na Masarykovej univerzite v Brne a na Univerzite v Osle. Okrem toho žil v Číne a Kambodži. V Brne bol súčasťou iniciatívy Syreczech a v súčasnosti vedie aj veľký projekt, venujúci sa perspektívam migrácie. Je členom Výboru pre vedu, vzdelávanie a výchovu v oblasti ľudských práv a rozvojového vzdelávania pri Rade vlády SR. 

O Ambrele ako realizátorovi kampane a organizátorovi diskusie

Ambrela sériou videí, sprevádzaných online diskusiami k téme migrácie a rozvoja, vo februári odštartovala pokračovanie kampane Tváre migrácie. Prvé video s názvom ‘Rozmanitosť nám je pochuti’ z dielne agentúry Čosi predstavuje cudzokrajné chute, ako polievka pho, kari ryža či kebab v pita placke, ktoré nám na Slovensku už dávno nie sú cudzie. Prvá diskusia k téme vzdelávania o migrácii a integrácii sa uskutoční už tento štvrtok a jej realizácia je podporená zo zdrojov EÚ cez program DEAR a SlovakAid. Viac info aj vo Facebook evente tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Partneri a Donori

Európska únia
SlovakAid
Faces of Migration
DEAR