Článok

Kampaň Ambrely poukazuje aktuálnym videom na prínos rozmanitosti chutí a ľudí

pridané: 1. februára 2021

Za posledných 150 rokov emigrovalo zo Slovenska až milión Slovákov a Sloveniek. V rôznych kútoch sveta našli nový domov a uplatnenie, založili si tam rodiny. Dnes sa vo svete hlásia ku slovenským koreňom až dva milióny ľudí. V súčasnosti tomu nie je inak – naši blízki odchádzajú zo Slovenska za prácou, štúdiom a lepším životom. A tento jav nespomalila ani pandémia Covid-19. Málokedy si uvedomíme, že aj slovenské zdravotné sestry,  cestujúce za prácou do Rakúska, sú migrantkami, a naši Erasmus+ študenti kdesi v Španielsku zasa migrantmi. Dnes by ste vkaždej rodine takto našli nejakú ‘tvár migrácie‘. Tohtoročné sčítanie ľudu nám azda ukáže, koľkí z nás sú migrantmi a migrantkami, a že to nie je žiadna nadávka. Migrujúci Slováci a Slovensky si tiež prajú, aby sa k nim ľudia v zahraničí správali s úctou a rešpektom. Malo by to platiť aj obrátene – k cudzincom a cudzinkám, ktorí zavítali na Slovensko, by sme sa mali správať tolerantne.

Vo februári štartuje Ambrela so sériou videí, sprevádzaných online diskusiami k téme migrácie a rozvoja. Prvé video s názvom ‘Rozmanitosť nám je pochuti’ vyprodukovala agentúra Čosi, ktorá s Ambrelou na kampaniach o udržateľnom životnom štýle spolupracovala už v minulosti. Video predstavuje cudzokrajné chute, ako polievka pho, kari ryža či kebab v pita placke, ktoré nám na Slovensku už dávno nie sú cudzie. Autori videa sa v ňom pýtajú: „Prečo potom mnohí neakceptujú inú kultúru a ľudí, ktorí nám tieto cudzokrajné chute a obľúbené pokrmy priniesli? Veď iná kultúra a zvyky môžu náš život príjemne okoreniť.“ 

Koncept prvého videa ozrejmuje aj riaditeľ reklamnej agentúry Čosi, Maroš Kemény: „Aby ľuďom všetko cudzie ‘neležalo v žalúdku’, potrebovali sme nájsť a kreatívne vyjadriť silnú mainstreamovú tému, s ktorou sme denne v kontakte, a v ktorej sa nájde doslova každý. Takouto témou je nesporne cudzokrajná kuchyňa, ktorá je u nás, na Slovensku, ako doma. Jedlo ľudí spája, a preto sme práve na cudzokrajnej kuchyni postavili kreatívny koncept, v ktorom hľadáme cestu k rešpektovaniu rôznorodosti a tolerancii voči kultúre a individualite ľudí, ktorých kultúra a zvyky nás môžu vzájomne obohatiť.” Video si možno pozrieť tu.

Výkonný tajomník Ambrely, Daniel Kaba, upozorňuje, že migrácia často nie je voľbou, ale otázkou prežitia, a prebieha predovšetkým v rámci tzv. rozvojových krajín. „Podľa odhadu OSN z roku 2016 asi 66 miliónov ľudí opustilo domov z dôvodu prenasledovania, konfliktov, násilia a porušovania ľudských práv. Viac ako 40 miliónov z nich je presídlených, migruje v rámci vlastnej krajiny.“ Zároveň dodáva, že nie všetci migrujúci smerujú na západ: „Z ďalšej správy OSN z roku 2018 vyplýva, že v tzv. rozvojových krajinách skončí 21,7 milióna migrantov a migrantiek, zatiaľ čo v EÚ a USA dohromady ‘len’ 3,6 milióna ľudí v pohybe.

Keďže členské organizácie Ambrely pôsobia práve v krajinách, ako Ukrajina, Irak, Libanon, Etiópia, Uganda či Južný Sudán, zasiahnutých prírodnými katastrofami či vojnovými konfliktmi, a pomáhajú tamojším zraniteľným ľuďom čeliť humanitárnym krízam, je dôležité v rámci kampane Tváre migrácie vysvetliť aj smutný fenomén utečenectva a dôvody (často nútenej) migrácie zraniteľných komunít zo svojich domovov. Druhé video k téme pribudne o týždeň. 

O Ambrele:

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 28 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu rozvojovému vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Od roku 2019 realizuje spolu so šiestimi európskymi partnermi projekt Globálne ciele a migrácia, podporený EÚ z programu DEAR. Kampaň ‘Tváre migrácie‘ je jedným z výstupov tohto projektu. Jej cieľom je zvyšovať povedomie o rôznorodosti, tolerancii a spolunažívaní ľudí z odlišných kultúr cez konkrétne životné príbehy. Práve spomínané videá a online diskusie sú súčasťou tejto kampane. Výroba videí bola podporená zo zdrojov SlovakAid. Viac na: www.ambrela.org a www.tvaremigracie.sk

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Partneri a Donori

Európska únia
SlovakAid
Faces of Migration
DEAR