Článok

Solidarita vs politika: zahraničná pomoc SR v roku pandémie (pozvánka na diskusiu Ambrely)

pridané: 19. októbra 2021

Zaujíma vás, ako solidárne je Slovensko s núdznymi ľuďmi vo svete a ako efektívne im pomáha, a tiež ako občiansky sektor hodnotí zahraničnú pomoc SR v roku pandémie (2020) vo svojom reporte AidWatch?

Pripojte sa v stredu (3. novembra od 19:00 do 20:00) z pohodlia vašich domovov a pozrite si cez Facebook online diskusiu Ambrely v spolupráci s časopisom .týždeň s názvom ‚Solidarita vs politika: zahraničná pomoc SR v roku pandémie’. Dozviete sa viac o tom, ako vnímajú členovia a pozorovatelia Ambrely, ako aj ministerstvo zahraničia aktuálnu pandemickú situáciu v programových a partnerských krajinách Oficiálnej rozvojovej spolupráce (ODA) SR, a ako ich obyvateľstvu Slovenská republika reálne pomáha svojimi aktivitami a rozvojovými projektmi priamo v teréne.

Na otázky moderátorky Boby Markovič Baluchovej budú odpovedať:

Katarína Leligdonová – splnomocnená veľvyslankyňa SR v Keni a stála predstaviteľka SR pri OSN v Nairobi;

Tomáš Bokor – riaditeľ Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS / SlovakAid);

Daniel Kaba – výkonný tajomník Platformy rozvojových organizácií – Ambrela a spoluautor reportu AidWatch; 

Diskusia bude prenášaná live cez Facebook kanály: platformy Ambrela, časopisu .týždeň, partnera ProHuman a donora SlovakAid. Aktívne sa možno do diskusie zapojiť otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #aidWatchSR.

Info o diskutujúcich

Katarína Žuffa Leligdonová vyštudovala politické vedy na univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, vzdelanie si doplnila na Clingendaelskom inštitúte medzinárodných vzťahov v Haagu aEurópskom Inštitúte Verejnej Správy v Maastrichte. Na MZVaEZ SR sa od svojho nástupu venuje prevažne multilaterálnej diplomacii. S Afrikou má aktívny kontakt od roku 2005 – pôsobila ako zástupkyňa stáleho predstaviteľa SR pri OSN pre program životného prostredia a ľudských sídiel v Nairobi a neskôr v Etiópii ako Stála predstaviteľka SR pre Africkú Úniu v Addis Abeba. Pred odchodom do Kene pracovala v Kancelárii prezidenta SR. Veľvyslankyňou SR v Keni je od augusta 2021.

Tomáš Bokor vyštudoval politológiu na Central European University v Budapešti a rozvojové štúdiá na London School of Economics. Jedenásť rokov pôsobil v slovenských a medzinárodných inštitúciách a mimovládnych organizáciách (UNDP, Človek v ohrození, Oxfam, Handicap International, Terrre des hommes a Solidarites International). Štyri roky pracoval v Južnom Sudáne a tri roky v Iraku na rozvojových a humanitárnych projektoch. V októbri 2021 sa stal riaditeľom Slovenskej Agentúry pre Medzinárodnú Rozvojovú Spoluprácu (SAMRS). 

Daniel Kaba vyštudoval právo na Univerzite Komenského v Bratislave aj na Viedenskej univerzite. Absolvoval ďalšie štúdiá v Nemecku, Česku a dobrovoľnícke aj terénne rozvojové pobyty v nízkopríjmových krajinách (Filipíny, Tanzánia, Keňa, Gruzínsko). Pôsobil päť rokov ako riaditeľ humanitárnej organizácie ADRA Slovensko, od roku 2019 je výkonným tajomníkom Platformy rozvojových organizácií Ambrela, v rámci ktorej sa venuje advokácii – presadzovaniu verejných politík a budovaniu kapacít. Aj tento rok je spolu-autorom reportu AidWatch.

O Ambrele, organizujúcej diskusiu:

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 28 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu rozvojovému vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Každoročne vydáva hodnotenie systému zahraničnej pomoci ODA SR prostredníctvom reportu Aidwatch. Od roku 2019 realizuje spolu so šiestimi európskymi partnermi projekt ‘Globálne ciele a migrácia‘ (spolu s kampaňou ‘Tváre migrácie‘), podporený EÚ z programu DEAR, s cieľom: rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o globálnych témach a Globálnych cieľoch OSN. Od začiatku roka 2021 je zapojená aj do subgrantovej schémy EURODAD. Táto diskusia je realizovaná vďaka podpore SlovakAid. Info o diskusii nájdete aj vo Facebook evente tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Partneri a Donori

Európska únia
SlovakAid
Faces of Migration
DEAR