Článok

Rozhovor o novinárskej ceste Ambrely na Ukrajinu

pridané: 29. novembra 2021

Ukrajina je druhou najväčšou krajinou Európy. Leží na východe kontinentu a susedí so siedmimi štátmi, vrátane Slovenska. V roku 2014 na východe Ukrajiny vypukol ozbrojený vojnový konflikt, ktorý zasiahol do života miestnych obyvateľov a obyvateliek. Humanitárnu pomoc im poskytuje aj Slovensko v rámci Oficiálnej rozvojovej pomoci ODA SR. Viac sa o tamojšej situácii aj o konkrétnych projektoch pomoci cez členské organizácie Ambrely možno dozvedieť z mediálnych výstupov – reportáží MirekaTódu z októbrovej novinárskej cesty Ambrely na Ukrajinu tu.

Situáciu pre vysielanie Rádia Lumen tentoraz priblížil aj projektový manažér Ambrely, Milan Zbořil, ktorý ma na starosti projekt Globálne ciele a migrácia (ako aj kampaň Tváre migrácie), podporený zo zdrojov EÚ cez program DEAR. „Na jar v roku 2014 sa začala vojna na východnej Ukrajine. Konflikt medzi ukrajinskou armádou a dobrovoľníckymi ozbrojenými silami na jednej strane a proruskými separatistami na strane druhej, si vyžiadal vyše 13-tisíc životov a to aj medzi civilistami. Humanitárnu pomoc v oblasti Donbasu poskytujú viaceré medzinárodné organizácie, tie zo Slovenska nie sú výnimkou.“

Milan Zbořil z Platformy mimovládnych rozvojových organizácií Ambrela porozprával do éteru viac o októbrovej novinárskej ceste na východ Ukrajiny, ktorý poznačil a stále postihuje vojnový konflikt. Celý rozhovor si možno vypočuť tu. Cesta do jednej z partnerských krajín ODA SR i celý projekt ‚Globálne ciele a migrácia‘ je realizovaný vďaka podpore SR pod značkou SlovakAid a EÚ cez program DEAR. Viac o projekte sa dozviete tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Partneri a Donori

Európska únia
SlovakAid
Faces of Migration
DEAR