Článok

Štúdia o dosahoch afgánskej tragédie na utečenectvo a migráciu

pridané: 3. februára 2022

Afganská tragédia a jej dôsledky, pokiaľ ide o ľudí utekajúcich a žiadajúcich o azyl v iných krajinách sveta, sú témou pätnásteho dokumentu z dielne talianskej partnerskej organizácie FOCSIV. Štúdia pripomína prevzatie moci v Afganistane Talibanom v auguste 2021, dni paniky, evakuácie zorganizované na poslednú chvíľu na kábulskom letisku a hľadanie útočiska. Podľa údajov UNHCR len v decembri 2021 dosiahol počet vnútorne vysídlených osôb číslo pol milióna, zatiaľ čo počet utečencov a utečeniek, najmä v Iráne a Pakistane, je približne 2,9 milióna.

Prípad Afganistanu ukazuje nepripravenosť medzinárodného spoločenstva a dôležitosť vypracovania plánov presídľovania v snahe záchrany tisícov životov. Agenda 2030 sa týka aj vytvorenia bezpečných a riadených migračných kanálov, a v Globálnom pakte o migrácii sú záväzky, ktoré treba čo najskôr dosiahnuť – najmä v krízových oblastiach, kde trpia desaťtisíce ľudí. 

Viac už v publikácii z dielne FOCSIV s názvom ‘Migration in the case of the Afghan crisis (BackGround document no. 15)’, ktorá vznikla ako súčasť projektu ‚Globálne ciele a migrácia‘, podporeného EÚ cez program DEAR. Stiahnuť a prečítať si ju možno v angličtine tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Partneri a Donori

Európska únia
SlovakAid
Faces of Migration
DEAR