pridané: 5. March 2010
O projekte
Účelom tohto projektu bolo vytvorenie návrhu Stratégie pre Globálne rozvojové vzdelávanie pre roky 2010 – 2015.
Trvanie projektu: máj 2010 – október 2010.
Zámery prípravy stratégie globálneho rozvojového vzdelávania (GRV) :
Jedným z hlavných cieľov stratégie bolo zavedenie tém globálneho rozvojového vzdelávania do vzdelávacieho systému základných škôl, stredných škôl a univerzít. V záujme rozvojovej pomoci je potrebné pripravovať mladých ľudí tak, aby chápali princípy rozvojovej pomoci a zároveň pripravovať aj budúcich odborníkov v oblasti rozvojovej pomoci (najmä rozvojové vzdelávanie na univerzitách):
- Zámer pre základné a stredné školy: začleniť rozvojové vzdelávanie do štátneho vzdelávacieho programu ako prierezovú tému.
- Zámer stratégie pre rozvojové vzdelávanie na univerzitách: definovať podmienky pre akreditáciu predmetu a študijného odboru Rozvojová pomoc.
- Zámer stratégie pre neformálne vzdelávanie rôznych cieľových skupín v rámci širokej a odbornej verejnosti: definovať formy neformálneho celoživotného vzdelávania pre cieľové skupiny: široká verejnosť, mládež, odborná verejnosť – najmä rozhodovateľov (politici) a novinári. Neformálne rozvojové vzdelávanie umožní získanie podpory širokej verejnosti a rozhodovateľov pre tému rozvojovej spolupráce.
Projekt je financovaný z dotačného programu
Ministerstva zahraničných vecí SR
Harmonogram pri tvorbe Stratégie pre GRV
MÁJ 2010
- Vytvorenie skupiny autorov z radov expertov, pracujúcich v mimovládnych organizáciách s dlhoročnými skúsenosťami s rozvojovým vzdelávaním na základných, stredných a vysokých školách.
- Vytipovanie ďalších pracovníkov z radov MVO, ktorí budú poskytovať informácie a konzultovať návrh stratégie.
- Práca na analýze stratégií rozvojového vzdelávania v iných krajinách EU – napr. v Portugalsku, UK, Rakúsku.
- Zorganizovanie Národného seminára o globálnom rozvojovom vzdelávaní v SR s finančnou podporou North South Centre pri Rade Európy (súčasť kofinancovania požadovanej dotácie) – začiatok dialógu medzi relevantnými partnermi (MZV, SAMRS, MŠ SR, ŠPU, MPC, mimovládne organizácie) v dňoch 27.-28. 5. 2010 pre viac než 50 účastníkov.
- Vytvorenie 3 nezávislých pracovných skupín: 1. PS pre ZŠ a SŠ, 2. PS pre VŠ a 3. Medzirezortná PS zriadená ORPO na MZV SR.
JÚN 2010
- Vypracovanie dotazníkov pre základné, stredné a vysoké školy za účelom zmapovania aktuálneho stavu a potrieb v oblasti GRV.
- Práca na analýze súčasnej situácie a analýze dosiahnutých výsledkov v rámci rozvojového vzdelávania na Slovensku.
JÚL – AUGUST 2010
- Písanie návrhu stratégie a jej priebežné konzultovanie s členmi pracovnej skupiny ORPO MZV SR – najmä so zástupcami MŠ SR a Štátneho pedagogického inštitútu.
SEPTEMBER 2010
- Finalizovanie návrhu stratégie – konzultácie s členmi pracovných skupín.
OKTÓBER 2010
- Odovzdanie a prezentácia návrhu stratégie autorským tímom pre MZV SR. Výsledný materiál je k dispozícii na stiahnutie tu:
narodna_strategia_grv_finalny_podklad_material