Kampane

Bez vody nie je život

pridané: 27. júna 2018

V rámci projektu Médiá pre rozvoj organizovala Platforma MVRO kampaň Bez vody nie je život v spolupráci so siedmimi členskými organizáciami zo svojich radov.

Všetkých sedem slovenských rozvojových organizácií, ktoré sa kampane zúčastnili – ADRA, Človek v ohrození, eRko, Nadácia Integra, SAVIO, Slovenská katolícka charita a UNICEF Slovensko – sa tým či oným spôsobom pri svojich projektoch v zahraničí venujú práve vode. Počas kampane aj vďaka týmto skúsenostiam predstavili viacero menej známych faktov o tejto životodarnej tekutine a našom vzťahu k nej. “Organizácie počas kampaňových podujatí poukázali napríklad na prognózu, že v roku 2050 nebude mať štvrtina ľudí prístup k vode, na skutočnosť, že až 90 percent všetkých prírodných katastrof súvisí s týmto živlom, či na významnú súvislosť medzi zmenou klímy a rastúcou nedostupnosťou vody zvlášť pre tých znevýhodnenejších na planéte,” vysvetľuje Mária Sliacka z Platformy mimovládnych rozvojových organizácií, ktorá je koordinátorom podujatia. Organizácie podľa Sliackej tieto poznatky nadobudli aj popri ich práci v Etiópii, Keni, Ukrajine a ďalších krajinách, kde v spolupráci s miestnymi partnermi dlhodobo uskutočňujú najrôznejšie rozvojové aktivity, od budovania a servisu studní v kenskej púšti, po vysádzanie mangrovových lesov na pobreží Indického oceánu.

Informačný leták ku kampani, v ktorej sú detailne popísané aktivity členských organizácií PMVRO týkajúce sa ich vodných projektov, nájdete v PDF verzii TU.

Mimovládne organizácie a ich pracovníkov bolo na podujatiach možné nájsť celkom jednoducho. Poobede 8. septembra v košickom Mestskom parku, 9. septembra na Námestí slobody v Banskej Bystrici, či 13. septembra pri OC Eurovea v Bratislave, ste mohli stretnúť veľkú žltú nafukovaciu bandasku. Podobnej tej, s akou musia aj viackrát denne strácať čas milióny žien a dievčat v subsaharskej Afrike a vláčiť ju na dlhé kilometre, namiesto toho, aby robili čosi iné zmysluplné a produktívne, pričom by zároveň neprichádzali o zdravie.

Takto sme spoločne kampaňovali


Niekoľko zaujímavých faktov o vode:

  • Takmer 1 miliarda ľudí, a teda v podstate 1 človek z 10, nemá prístup k čistej pitnej vode(Action against Hunger)
  • Predpokladá sa, že v roku 2050 bude mať každý štvrtý človek na Zemi problém dostať sa k nezávadnej pitnej vode(Rozvojový program OSN)
  • 90 percent všetkých prírodných katastrof súvisí s vodou, čo je hrozbou zvlášť v súvislosti s neistou klimatickou budúcnosťou ľudstva (UN Water)
  • Kvôli vode milióny žien a dievčat (a výrazne menej mužov a chlapcov) v subsaharskej Afrike podnikajú pravidelne, mnohokrát aj viackrát za deň, cesty dlhšie ako polhodinu, aby priniesli vždy približne 20 litrov vody na konzumáciu či pranie, čím sa výrazne ukracujú o možnosť vzdelávať sa či byť ekonomicky činnými (NPR – National Public Radio, 2016)
  • Podzemná voda je primárnym zdrojom pitnej vody pre 1,5 – 3 miliardy ľudí a poskytuje 42 percent celkovej vody pre poľnohospodárstvo, pričom do roku 2015 sme vyčerpali 21 z 37 najväčších podzemných zdrojov vody (údaje NASA v článku v The Washington Post, 2015)
  • Celosvetovo ženy v rozvojových krajinách strávia donášaním vody dokopy 200 miliónov hodín denne. To sa rovná času, ktorý ženy v Severnej Amerike trávia nakupovaním (Save the Water)
  • 70 percent zdrojov vody sa využíva pre potreby poľnohospodárstva (UN Water)
  • Ročne zomrie na ochorenia súvisiace s vodou 3,6 milióna ľudí (UN Water)
  • Každý dolár investovaný do vody a sanitácie prináša prinajmenšom štyri doláre vo vyššej produktivite. Zároveň, len chorobami spojenými s vodou a sanitáciou prichádza svet až o 5 percent svojho hrubého domáceho produktu a zavedením vody pre každého by klesli výdaje na zdravotníctvo až o 10 percent (WHO, 2012)

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Partneri a Donori

Európska únia
SlovakAid
Faces of Migration
DEAR