Článok

Dokument o ceste dvoch žien-migrantiek do hlavného mesta Slovinska

pridané: 20. apríla 2021

‘Cesta do Ľubľany‘ je 19-minútový dokumentárny film z dielne nášho slovinského partnera Povod, poukazujúci na fakt, že migrácia je prirodzený jav, ale nenávisť nie. Ukazuje dve cesty migrácie dvoch konkrétnych žien, ktoré chcú zapadnúť do slovinskej spoločnosti, ale zároveň nestratiť samé seba

V októbri 2020 sa hlavné protagonistky dokumentu – dve ženy: Safa a Mateja, migrujúce do Ľubľany zo svojich domovov (v irackom Bagdade a malej slovinskej dedinke), stretli po prvýkrát. Prostredníctvom živej knižnice si vymieňali otázky a odpovede, navzájom si pomáhali pri sformulovaní svojich príbehov o tom, ako ich nechceli prijať do kolektívu, lebo mali chlapčensky ostrihané vlasy, alebo mali naopak dlhé vlasy prikryté šatkou. Tieto príbehy môžu poslúžiť ako dôležité posolstvo smerom ku spoločenským zmenám – v ústrety začleneniu, rovnosti a odstráneniu predsudkov, homofóbie, xenofóbie. Obe ženy si vybudovali pevné priateľstvo a dôveru, aby čelili nenávisti okolo seba. 

Tento film sa zasadzuje o dosiahnutie Globálneho cieľa č. 5. cieľa v oblasti rodovej rovnosti a SDG 8 v oblasti dôstojnej práce a hospodárskeho rastu. Vznikol v rámci kampane Tváre migrácie a projektu Globálne ciele a migrácia, podporeného EÚ cez program DEAR. Film si možno pozrieť tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Partneri a Donori

Európska únia
SlovakAid
Faces of Migration
DEAR