Článok

Ako môže Slovensko svojimi aktivitami zmierniť konflikt na Ukrajine (pozvánka na diskusiu)

pridané: 19. apríla 2021

Zaujíma vás, čo sa práve deje na hraniciach s Ukrajinou; aký mápriebeh a vplyv konfliktu na osudy tamojšieho obyvateľstva, ale aj na atmosféru v celej Európe; a ako môžu konkrétne humanitárne a rozvojové aktivity slovenských mimovládnych organizácií v teréne zmierniť negatívne dosahy ozbrojených nepokojov?

Pripojte sa vo štvrtok (29. apríla od 18:00 do 19:00) z pohodlia vašich domovov a pozrite si cez Facebook online diskusiuAmbrely s názvom ‚Ako môže Slovensko svojimi aktivitami zmierniť konflikt na Ukrajine’. Dozviete sa viac o tom, ako vnímajú politici, akadémia, ale aj ľudia z mimovládneho sektora a priamo z ukrajinského terénu aktuálnu situáciu na hraniciach nášho východného suseda, a ako môže Slovenská republika daný konflikt ovplyvniť, resp. zmierniť svojimi aktivitami.

Na otázky moderátorky Frédérique Halászovej budú odpovedať títo hostia a hostka:

1. Vladimír Bilčík – poslanec EP, výskumník v oblasti zahraničnej a európskej politiky;

2. Samuel Goda – vysokoškolský pedagóg FMV EU v Bratislave a výskumník (SFPA);

3. Veronika Filipek – terénna humanitárna pracovníčka na Ukrajine (Človek v ohrození);

Diskusia bude prenášaná live cez Facebook kanály: platformy Ambrela, časopisu .týždeň a donora SlovakAid. Aktívne sa možno do diskusie zapojiť otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #Ukrajina.

Foto: Tomáš Halász

O Ambrele – organizátorovi diskusie

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 28 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu rozvojovému vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Od roku 2019 realizuje spolu so šiestimi európskymi partnermi projekt ‘Globálne ciele a migrácia‘ (spolu s kampaňou ‘Tváre migrácie‘), podporený EÚ z programu DEAR, s cieľom: rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o dôvodoch a spôsoboch migrácie optikou medzinárodného rozvoja. Od začiatku roka 2021 je zapojená aj do subgrantovej schémy EURODAD, výstupom ktorej je práve táto diskusia.

Viac o hosťoch a hostke diskusie:

Vladimír Bilčík je poslancom Európskeho parlamentu za stranu SPOLU – občianska demokracia. Pôsobí v najväčšej frakcii Európskeho parlamentu – EPP. Je členom Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) a Osobitného výboru pre zahraničné zasahovanie do všetkých demokratických procesov v Európskej únii vrátane dezinformácií (INGE). Podporuje rozšírenie a aktívnu susedskú politiku EÚ. Osobitne sa venuje západnému Balkánu. V minulosti pôsobil ako vedúci výskumný pracovník SFPA v oblasti zahraničnej a európskej politiky.

Samuel Goda je prodekanom pre rozvoj na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave a výskumný pracovník SFPA. Medzi jeho výskumné záujmy patrí transformácia konfliktov, otázka bezpečnosti v post-sovietskom priestore či úlohy a perspektívy OBSE pri budovaní mieru. Aktívne sleduje dianie v regióne Donbas od začiatku ozbrojeného konfliktu v roku 2014. Participoval ako expert na podujatiachk tejto téme. Na “línii dotyku” strávil niekoľko dní v roku 2018 ako člen medzinárodnej monitorovacej misie. Do doneckej oblasti sa vrátil minulý rok ako expertný dobrovoľník SFPA v meste Slaviansk. Z pobytu vzišla aj tematická publikácia.

Veronika Filipek pracovala niekoľko rokov vo finančnom sektore, kde podporovala rozvoj start-upov a SMEs, neskôr vyštudovala odbor ‚International Development and Humanitarian Emergencies‘ na London School of Economics. Niekoľko rokov pôsobila v Ugande, kde pracovala na udržateľných projektoch pre miestne komunity. Neskôr pôsobila ako terénna humanitárna pracovníčka na východnej Ukrajine, kde koordinovala projekty na podporu ľudí v núdzi. Momentálne pracuje ako vedúca oddelenia humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce pre organizáciu Človek v ohrození, a naďalej pôsobí aj na projektoch na východnej Ukrajine. 

Viac o hosťoch a hostke štvrtkovej diskusie, financovanej zo zdrojov EURODAD (a za podpory EÚ cez program DEAR a SR cez značku SlovakAid), nájdete aj na našom Facebooku tu.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Partneri a Donori

Európska únia
SlovakAid
Faces of Migration
DEAR