Zaujíma vás, čo sa práve deje na hraniciach s Ukrajinou; aký mápriebeh a vplyv konfliktu na osudy tamojšieho obyvateľstva, ale aj na atmosféru v celej Európe; a ako môžu konkrétne humanitárne a rozvojové aktivity slovenských mimovládnych organizácií v teréne zmierniť negatívne dosahy ozbrojených nepokojov?
Pripojte sa vo štvrtok (29. apríla od 18:00 do 19:00) z pohodlia vašich domovov a pozrite si cez Facebook online diskusiuAmbrely s názvom ‚Ako môže Slovensko svojimi aktivitami zmierniť konflikt na Ukrajine’. Dozviete sa viac o tom, ako vnímajú politici, akadémia, ale aj ľudia z mimovládneho sektora a priamo z ukrajinského terénu aktuálnu situáciu na hraniciach nášho východného suseda, a ako môže Slovenská republika daný konflikt ovplyvniť, resp. zmierniť svojimi aktivitami.
Na otázky moderátorky Frédérique Halászovej budú odpovedať títo hostia a hostka:
1. Vladimír Bilčík – poslanec EP, výskumník v oblasti zahraničnej a európskej politiky;
2. Samuel Goda – vysokoškolský pedagóg FMV EU v Bratislave a výskumník (SFPA);
3. Veronika Filipek – terénna humanitárna pracovníčka na Ukrajine (Človek v ohrození);
Diskusia bude prenášaná live cez Facebook kanály: platformy Ambrela, časopisu .týždeň a donora SlovakAid. Aktívne sa možno do diskusie zapojiť otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #Ukrajina.
Platforma rozvojových organizácií – Ambrela (skrátene Ambrela) je strešnou organizáciou 28 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu rozvojovému vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju – doma aj v zahraničí. Od roku 2019 realizuje spolu so šiestimi európskymi partnermi projekt ‘Globálne ciele a migrácia‘ (spolu s kampaňou ‘Tváre migrácie‘), podporený EÚ z programu DEAR, s cieľom: rozšíriť povedomie Slovákov a Sloveniek o dôvodoch a spôsoboch migrácie optikou medzinárodného rozvoja. Od začiatku roka 2021 je zapojená aj do subgrantovej schémy EURODAD, výstupom ktorej je práve táto diskusia.
Vladimír Bilčík je poslancom Európskeho parlamentu za stranu SPOLU – občianska demokracia. Pôsobí v najväčšej frakcii Európskeho parlamentu – EPP. Je členom Výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) a Osobitného výboru pre zahraničné zasahovanie do všetkých demokratických procesov v Európskej únii vrátane dezinformácií (INGE). Podporuje rozšírenie a aktívnu susedskú politiku EÚ. Osobitne sa venuje západnému Balkánu. V minulosti pôsobil ako vedúci výskumný pracovník SFPA v oblasti zahraničnej a európskej politiky.
Samuel Goda je prodekanom pre rozvoj na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave a výskumný pracovník SFPA. Medzi jeho výskumné záujmy patrí transformácia konfliktov, otázka bezpečnosti v post-sovietskom priestore či úlohy a perspektívy OBSE pri budovaní mieru. Aktívne sleduje dianie v regióne Donbas od začiatku ozbrojeného konfliktu v roku 2014. Participoval ako expert na podujatiachk tejto téme. Na “línii dotyku” strávil niekoľko dní v roku 2018 ako člen medzinárodnej monitorovacej misie. Do doneckej oblasti sa vrátil minulý rok ako expertný dobrovoľník SFPA v meste Slaviansk. Z pobytu vzišla aj tematická publikácia.
Veronika Filipek pracovala niekoľko rokov vo finančnom sektore, kde podporovala rozvoj start-upov a SMEs, neskôr vyštudovala odbor ‚International Development and Humanitarian Emergencies‘ na London School of Economics. Niekoľko rokov pôsobila v Ugande, kde pracovala na udržateľných projektoch pre miestne komunity. Neskôr pôsobila ako terénna humanitárna pracovníčka na východnej Ukrajine, kde koordinovala projekty na podporu ľudí v núdzi. Momentálne pracuje ako vedúca oddelenia humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce pre organizáciu Človek v ohrození, a naďalej pôsobí aj na projektoch na východnej Ukrajine.
Viac o hosťoch a hostke štvrtkovej diskusie, financovanej zo zdrojov EURODAD (a za podpory EÚ cez program DEAR a SR cez značku SlovakAid), nájdete aj na našom Facebooku tu.
Copyright 2024 Ambrela - platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov EÚ a SlovakAid. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory EÚ.