Článok

Výzva k humanitárnej pomoci na poľsko-bieloruskej hranici

pridané: 16. novembra 2021

Aktuálna výzva z dielne WeMove Europe, ku ktorej sa pridalo aj konzorcium nášho projektu ‘Globálne ciele a migrácia’, vyzýva európskych lídrov a líderky, aby sledovali vývin situácie na hranici, urýchlene vyslali nezávislých pozorovateľov a pozorovateľky do dotknutej oblasti. Zároveň aby použili všetky prostriedky, potrebné na vyvinutie tlaku na poľskú vládu, aby okamžite poslala lekársku a humanitárnu pomoc do poľsko-bieloruského pohraničia a umožnila tamojším núdznym ľuďom požiadať o azyl. Petíciu už podpísalo viac, ako 85-tisíc ľudí z celej Európy. Pridajte sa k nej i vy.

“Byť na úteku je samo o sebe veľmi traumatizujúce, nebezpečné a nedôstojné. Zneužívať zúfalú situáciu migrantov a vedome ich utrpenie prehlbovať, či využívať na dosiahnutie politických cieľov, je neprípustné a odsúdeniahodné,“ hovorí Marián Cehelník, koordinátor humanitárnej pomoci našej členskej organizácie: Človek v ohrození. Spoločne odsudzujeme využívanie nevinných ľudí na politické hry a nehumánne zaobchádzanie s nimi. Pomôcť ľudom v poľsko-bieloruskom pohraničí môžete i vy, a to priamo finančne – prostredníctvom platformy Grupa Granica (Číslo účtu: PL 12 1750 0012 0000 0000 4087 4232 – Raiffeisen Bank, Swift Code BIC: RCBWPLPW). Viac k téme si prečítate i v článku od sesterskej organizácie ČvO – Člověk v tísni.

Aj ďalší náš člen, Nadácia Integra, pripravuje pomoc pre núdznych ľudí na poľsko-bieloruskej hranici v spolupráci s tamojším partnerom na bieloruskej strane. Balíky prvej pomoci by mali obsahovať potraviny, deky, spacie vaky. Akonáhle to situácia umožní, bude tím Integry balíky distribuovať. Pridajte pomocnú ruku k dielu i vy a spolu pomôžme ľuďom, ktorí nás potrebujú. Viac info tu.

Prečítajte si aj odomknutú reportáž ‘Bez nás by byli mrtví’ od Tomáša Brolíka z lesov na hranici Poľska, kde sa v tichosti odohráva najväčšia humanitárna pohroma v súčasnej Európe. Viac na webe Týdeník Respekt.

Meňme svet spolu

Zistite viac o našich projektoch

Zobraziť viac

Partneri a Donori

Európska únia
SlovakAid
Faces of Migration
DEAR