SDGs and Migration – Multipliers and Journalists Addressing Decision Makers and Citizens in the EU.
Trvanie projektu: marec 2019 – jún 2022 (3 roky)
Jednou z hlavných tém, ktoré náš trojročný medzinárodný projekt ‚Globálne ciele a migrácia‘ / ‚SDGs and Migration – Multipliers and Journalists Addressing Decision Makers and Citizens in the EU‚, ako aj kampaň ‚Tváre migrácie‘ (Faces of Migration – FoM), podporený z prostriedkov Európskej komisie cez program DEAR, je migrácia. Migrácia, ako jav, ktorý tu bol, je a bude, a nemožno sa tváriť, že je to nejaký nový či ojedinelý fenomén Európy 21. storočia. Napriek tomu, že v predvolebných bojoch pojem migrácie (často v nesprávnom význame a opradený dezinformáciami) je politickými stranami používaný ako horúca karta v snahe manipulovať s predsudkami a hlasmi voličov, voličiek.
Trvalo udržateľný rozvoj spoločnosti a migrácia sú veľmi úzko prepojené témy. Zmena klímy a neriešiteľná chudoba v tzv. rozvojových krajinách Globálneho Juhu sú najčastejšími faktormi, ktoré migráciu po celom svete zásadne ovplyvňujú – vnútrokontinentálnu, i tú medzi kontinentmi (ktorú najčastejšie vidíme zobrazenú v médiách). Je to téma, ktorá v súčasnej Európskej spoločnosti rezonuje. Obyvateľstvo má strach z nepoznaného a všetky mýty a nepravdy o migrujúcich (či skôr utekajúcich ľuďoch za bezpečím a dôstojným životom v Európe), uverejňované na konšpiračných weboch ich v ňom utvrdzujú. Verejná diskusia na túto tému v krajinách EÚ vrátane Slovenska má často populistický charakter, je založená na vzbudzovaní strachu a posilňovaní nenávisti. Chýba priestor pre vecný dialóg – postavený na faktoch. A na tvárach migrácie – na konkrétnych príbehoch obyčajných ľudí, ktorí museli pre nejaký vážny dôvod svoj domov opustiť a vydať sa na neistú cestu za lepšou budúcnosťou.
V rámci našich projektových aktivít budeme skúmať daný stav, analyzovať súčasné štúdie, zrealizovať výskum formou diskusie vo fokusovej skupine a na jeho základe vytvárať nové. Ale nielen ďalšie siahodlhé štúdie, ale aj študijné materiály (edu-kit a media-kit). Pripravujeme a realizujeme tiež verejné podujatia (webináre a offline aj online diskusie) a tematické kampane (osvetové videá), čeliace predsudkom a mýtom – zamerané nielen na mladú generáciu v snahe tému migrácie vysvetliť, priblížiť, poľudštiť, uchopiť a zabojovať s dezinformáciami o nej. Dôležitá je tiež spolupráca s novinármi a novinárkami, redakciami, nakoľko bude treba zabezpečiť viac priestoru pre globálne výzvy a rozvojové témy (akými migrácia a trvalo udržateľný rozvoj sú) v médiách. Zrealizujeme dve novinárske cesty do programových a partnerských krajín ODA SR. Bude tiež náročné, no veľmi účinné oslovovať politikov a političky na národnej aj európskej úrovni, zvyšovať tak tlak na ich rozhodnutia a napĺňanie cieľov trvalo udržateľného rozvoja, tzv. Globálnych cieľov (SDGs).
Projekt ‚Globálne ciele a migrácia‘ / ‚SDGs and Migration – Multipliers and Journalists Addressing Decision Makers and Citizens in the EU‚, ako aj kampaň ‚Tváre migrácie‘ (Faces of Migration – FoM), ktorého je naša Ambrela za Slovensko súčasťou, odštartoval v marci 2019, pričom ho vytvorilo (a pre jeho úspešné implementovanie sa zaviazalo) sedem mimovládnych organizácií zo siedmich európskych krajín. Projekt realizujeme za finančnej podpory Európskej komisie v rámci programu Development Education and Awarness Raising (DEAR).
Partnermi projektu a členmi konzorcia teda sú:
V každej krajine bude mať projekt svoju národnú podobu, ktorá bude zodpovedať lokálnej situácii a tomu, aké povedomie už obyvatelia a obyvateľky danej krajiny o témach udržateľného rozvoja a migrácie majú.
Zatiaľ boli z projektu zrealizované tieto zásadné, najviac výrazné aktivity:
Vydané publikácie (3 background papers, 3 case studies, 3 policy papers)
Vydané publikácie: 1 kampaňový toolkit, 1 SDG report, 1 AidWatch report
Webináre k téme Globálnych cieľov a migrácii aj zmene klímy
Online diskusie k téme globálnych cieľov, globálnych výziev a migrácie
Diskusie v rámci Týždňa OSN na Slovensku
Novinárske cesty (do Libanonu a na Ukrajinu)
Diskusia vo fokusovej skupine (výskum) k pomoci na Blízkom Východe
Tvorba 2 osvetových videí (o rozmanitosti v gastro oblasti / o ne)tolerancii v športe)
Advokačné stretnutia na pôde ministerstva zahraničia
Súčasť štátnej delegácie do Libanonu
Vystúpenia v médiách k téme migrácie a rozvoja, SDGs
Vystúpenia na konferenciách k téme migrácie a rozvoja, SDGs
Mediálne školenia pre mladé píšuce osoby, budúcich novinárov a novinárky
Mediálne školenie pre novinárov a novinárky, influencerov a influencerky
Stretnutie s vedením MZVaEZ SR a SAMRS k dotačným výzvam na rok 2022
Súhrnná správa ‘SDGs and Migration in the EU‘
Rozvojové fórum: Ambrela development forum 2022
Sme súčasťou výzvy Spoločne pre Ukrajinu a kampane #KtoPomôžeUkrajine
Výzva občianskeho sektora vláde SR k poskytovaniu humanitárnej pomoci Ukrajine
V diskusii ‘Vojna na Ukrajine: Ako Slovensko pomáha ľuďom na úteku’
Súčasťou diskusie o kríze a vzdelávaní v súvislosti s vojnou na Ukrajine
K uzneseniu Rady vlády SR pre mimovládne neziskové organizácie
Naše podujatie súčasťou regionálneho fóra OSN pre udržateľný rozvoj
Chystáme diskusiu o politike a informovaní o vojne na školách
Vydali sme Edu kit ku kampani ‚Tváre migrácie‘
O rozvojovej spolupráci v Ročenke SFPA za rok 2021
Vydali sme media kit k projektu ‚Globálne ciele a migrácia‘
Zrealizovali sme konferenciu Ambrela development forum (ADF) 2022
Projekt ‚SDGs and Migration – Multipliers and Journalists Addressing Decision Makers and Citizens in the EU’ je financovaný z programu Európskej únie pre vzdelávanie a zvyšovanie povedomia (DEAR). Viac informácií nájdete tu. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela, a nemusí nevyhnutne odrážať názory Európskej únie.
Copyright 2024 Ambrela - platforma rozvojových organizácií. Táto stránka je financovaná zo zdrojov EÚ a SlovakAid. Za obsah nesie výhradnú zodpovednosť Ambrela a nemusí nevyhnutne odrážať názory EÚ.